Слюсар р/с
Слюсар з ремонту рухомого складу
Кваліфікаційна характеристика
(Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 66 «Залізничний транспорт і метрополітен», розділ «Робітники». Затверджено: Наказ Міністерства інфраструктури України від 20 травня 2016 № 181)
Професія: Слюсар з ремонту рухомого складу
Спеціалізація: Залізничний транспорт і метрополітен
Код професії: 7233
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує слюсарне оброблення, виготовлення і ремонт деталей за 12 - 14-м квалітетом (5 - 7-м класами точності). Виготовляє нескладні деталі і сортовий матеріал. Розбирає й складає прості вузли та деталі у разі з'єднання болтами та валиками. Свердлить отвори ручним і механізованими інструментами. Нарізає різьби на кріпильних деталях мітчиками та плашками.
Повинен знати: принцип роботи рухомого складу, який ремонтує; призначення і правила застосування найбільш розповсюджених універсальних і спеціальних пристроїв та середньої складності контрольно-вимірювальних інструментів; основні заходи виконання слюсарних робіт з ремонту й складання простих вузлів у разі з'єднання болтами та валиками; основні механічні властивості матеріалів, які обробляє; основні відомості про допуски і посадки, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення).
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Ремонтує та виготовляє деталі за 11 - 12 квалітетами (4 - 5-м класами точності). Розбирає допоміжні частини об'єкту рухомого складу, який ремонтує, в умовах тугої та ковзної посадок деталей. Монтує та демонтує окремі прилади пневматичної системи. З'єднує вузли з додержанням розмірів та їх взаємного розташування у разі рухомої посадки зі шплінтовим кріпленням. Перевіряє дію пневматичного устаткування під тиском стиснутого повітря. Регулює та випробовує окремі механізми.
Повинен знати: будову, призначення та взаємодію основних вузлів об'єктів рухомого складу, які ремонтує; будову універсальних і спеціальних пристроїв і середньої складності контрольно-вимірювального інструменту; основні властивості матеріалів, які обробляє; допуски та посадки, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення); види з'єднань деталей і вузлів; технічні умови на регулювання та випробування механізмів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, стаж роботи за професією слюсаря з ремонту рухомого складу 2 розряду – не менше 0,5 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Проводить ремонт вагонів в складі поїзда та із відчепленням від складу поїзда. Ремонтує та виготовляє деталі за 7 - 10 квалітетами (2 - 3-м класами точності). Розбирає та складає основні вузли з різними типами посадок. Визначає якість деталей і необхідний їх ремонт. Притирає деталі. З'єднує вузли та групи в умовах різних посадок, окрім напруженої та міцної. Регулює та випробовує складені вузли. Складає дефектні відомості.
Повинен знати: призначення, конструкцію, взаємодію та процес розбирання і складання основних частин об'єктів рухомого складу, які ремонтує; будову, призначення та правила застосування складного контрольно-вимірювального інструменту; конструкцію універсальних і спеціальних пристроїв; технічні умови на складання, випробування і регулювання вузлів і агрегатів рухомого складу; систему допусків і посадок, квалітетів (класів точності) і параметрів шорсткості (класів чистоти оброблення).
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту рухомого складу 3 розряду – не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Проводить ремонт вагонів в складі поїзда та із відчепленням від складу поїзда. Розбирає, ремонтує та складає вузли устаткування в умовах напружених та міцних посадок. Виконує слюсарне оброблення деталей за 6 - 7-м квалітетами (1 - 2-м класами точності). Перевіряє правильність складання вузлів. Шабрує деталі з великими площинами прилягання. Регулює та випробовує складені вузли та механізми.
Повинен знати: конструктивні особливості, призначення та взаємодію вузлів об'єктів рухомого складу, що ремонтує; технічні умови на ремонт рухомого складу; процес складання основних вузлів; способи контролю складання та регулювання роботи вузлів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту рухомого складу 4 розряду – не менше 1 року.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Перевіряє на точність, випробовує та здає відремонтоване устаткування. Виявляє та запобігає дефектам складання всіх основних складальних груп.
Повинен знати: способи розмітки та встановлення вузлів; способи перевірки правильності складання комплексу вузлів та складальних груп об'єкту, який ремонтує; методи перевірки на точність відремонтованого устаткування рухомого складу; способи визначення пошкоджень деталей і методи їх відновлення.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту рухомого складу 5 розряду – не менше 1 року.
7-й розряд
Завдання та обов'язки. Регулює та випробовує складне устаткування зі складними пневматичними, механічними та гідравлічними системами механізмів. Ремонтує і налагоджує електронне устаткування, що забезпечує безпеку руху.
Повинен знати: конструктивні особливості пневматичних, механічних і гідравлічних механізмів; конструктивні особливості та системи взаємодії вузлів, установок устаткування, яке ремонтує; допустимі навантаження на деталі, вузли, механізми, устаткування, яке працює; правила випробування та здавання в експлуатацію складного устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту рухомого складу 6 розряду – не менше 1 року.