Сигналiст

Сигналіст

Кваліфікаційна характеристика

(Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 66 «Залізничний транспорт і метрополітен», розділ «Робітники». Затверджено: Наказ Міністерства інфраструктури України від 20 травня 2016 № 181)

Професія: Сигналіст

Код професії: 8312

Завдання та обов'язки. Закріплює вагони і поїзди, що стоять на коліях, гальмовими башмаками (гальмовими пристроями) за порядком і нормами, що встановлено технічно-розпорядчим актом станції, вилучає гальмові башмаки. Подає звукові і видимі сигнали під час приймання, відправлення, пропуску поїздів та здійсненні маневрових робіт. Здійснює облік наявності на робочому місці гальмових башмаків і контролює їх справність. Перевіряє зайнятість колії, переводить курбелем централізовані стрілки, перевіряє правильність приготування маршруту у разі приймання, відправлення та пропуску поїздів в умовах порушення роботи пристроїв сигналізації, централізації та блокування. Навішує та знімає сигнали для позначення хвоста поїзда. Установлює та охороняє переносні сигнали та петарди, встановлює сигнальні знаки, що загороджують місце проведення колійних робіт. Стежить за поїздами, які перебувають у русі і своєчасно подає звукові та видимі сигнали керівнику колійних робіт. Знімає сигнали загороджень та петард з дозволу керівника колійних робіт.

Повинен знати: правила і норми з охорони праці; технічно-розпорядчий акт та технологічний процес роботи станції в частині, яка стосується його роботи; принцип роботи гальмових пристроїв і правила їх експлуатації, будову гальмових башмаків та правила користування ними, розташування стрілочних переводів та ізолюючих дільниць; основні знання про будову централізованих стрілок та правила переведення їх курбелем; поїзні сигнали й порядок позначення ними хвоста поїзда; переносні, ручні та звукові сигнали, сигнальні знаки; схеми загородження сигналами та сигнальними знаками місць проведення колійних робіт і знімних рухомих одиниць; порядок установлення та знімання сигналів, сигнальних знаків та петард.

3-й розряд

- у разі огородження поїздів установленими сигналами на станціях промислового та магістрального залізничного транспорту.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

- у разі огородження поїздів установленими сигналами з виконанням маневрових робіт на станціях магістрального залізничного транспорту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сигналіста 3 розряду – не менше 1 року.