Провiдник

Провідник пасажирського вагона

Кваліфікаційна характеристика

(Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 66 «Залізничний транспорт і метрополітен», розділ «Робітники». Затверджено: Наказ Міністерства інфраструктури України від 20 травня 2016 № 181)

Професія: Провідник пасажирського вагона

Код професії: 5112

Завдання та обов’язки. Забезпечує високу культуру обслуговування пасажирів у поїздах далекого та приміського сполучення та їх безпеку у нестандартних ситуаціях. Утримує внутрішнє обладнання вагона та знімного інвентарю в справному стані. Забезпечує безпечну посадку та висадку пасажирів. Розміщує пасажирів у вагоні згідно з їх проїзними документами. Експлуатує прилади опалення, освітлення, вентиляції, кондиціювання повітря. Забезпечує належний температурний режим і санітарно-гігієнічні умови у вагоні. Стежить за роботою електрообладнання, кип’ятильника, букс за допомогою системи контролю, систематично перевіряє роботу ручного гальма. Забезпечує пасажирів постільною білизною, гарячими напоями та кондитерськими виробами. Доставляє пасажирам за наявністю у складі поїзда вагона-ресторану (кафе, буфета) замовлену продукцію. Одержує і здає постільну білизну, продукти чайної торгівлі. Доставляє на місце та прибирає постільну білизну. Складає акти на зіпсовані або знищені матеріальні цінності і в установленому порядку проводить стягнення їх вартості з винних осіб. Сповіщає пасажирів про назву зупинкових пунктів та тривалість стоянок поїзда. Надає, у разі потреби, першу (долікарську) медичну допомогу пасажирам. На спеціальних бланках складає звіти встановленого зразку. Виконує вологе та сухе прибирання вагона, санвузлів. Навішує на вагон порядкові номери, маршрутні дошки (електронні табло). Стежить за своєчасним забезпеченням вагонів паливом, водою, у разі відсутності екіпірувальної бригади. Заправляє вагон твердим паливом, чистить топки й зольники від золи та шлаку. Приймає та здає за інвентарним описом і накладними внутрішнє обладнання та знімний інвентар вагонів. Забезпечує огородження і безпеку поїзда в разі його вимушеної зупинки. Приймає участь у скороченому випробуванні автогальм. Контролює дотримання пасажирами вимог правил поведінки громадян на залізничному транспорті та пожежної безпеки.

У поїздах міжнародного сполучення оформляє дорожні відомості, сприяє працівникам прикордонно-митних служб у проведенні контрольних процедур.

Повинен знати: Правила технічної експлуатації залізниць України; Інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України; Інструкцію з сигналізації на залізницях України згідно з колом обов'язків; Правила перевезень пасажирів та багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України; будову пасажирських вагонів усіх типів та їх підсистем, порядок експлуатації та обслуговування приладів опалення, примусової вентиляції, електрообладнання, кондиціювання, інструкцію із забезпечення пожежної безпеки у вагонах пасажирських поїздів; інструкцію з безпечного ведення робіт; правила й норми з охорони праці; рекомендації з надання першої (долікарської) медичної допомоги; географічне розташування найважливіших станцій залізничної мережі; порядок користування службовими розкладами пасажирських поїздів; форми проїзних документів, у тому числі електронних та правила проїзду за ними; форми обліку та звітності, що застосовуються, порядок їх ведення.

Під час обслуговування вагонів міжнародного сполучення додатково повинен знати: іноземну мову в обсязі, передбаченому програмою спеціальної підготовки, який забезпечує спілкування з пасажирами з службових питань; транспортну географію країн згідно з маршрутом прямування поїздів; правила ведення документації, перевезень пасажирів та багажу; поїзні і маневрові сигнали, що застосовуються на залізницях по маршруту прямування поїзда.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та курсове професійно-технічне навчання з відривом від виробництва, без вимог до стажу роботи.

У поїздах міжнародного сполучення: Професійно-технічна освіта та стаж роботи провідником пасажирського вагона – не менше 2 років.